Nejdelší milostná báseň na světě zvěčněna díky technologii Epson

Skener Epson Perfection V750 Pro naskenoval Sládkovičovu báseň Marína, která je citlivou národní kulturní památkou.

Nejdelší milostná báseň na světě zvěčněna díky technologii Epson

24. listopadu 2016 – Společnost Epson poskytla zařízení Epson Perfection V750 Pro na naskenování originálního rukopisu Andreje Sládkoviče – básně Marína, která je nejdelší milostnou básní na světě, a zároveň zákonem chráněnou, slovenskou národní kulturní památkou. Jako historický dokument je báseň citlivá na světlo a teplo, a dosud dostupné technologie ji nedokázaly digitalizovat v dostatečné kvalitě.

Stávající digitální kopie byly zhotoveny v nedostatečném rozlišení 600 dpi. Pouze na originále rukopisu bylo možné detailně sledovat každý tah perem autora, vyjadřující momentální pocit, který Sládkovič prožíval při psaní básně, a pozorovat záchvěvy pera způsobené nejsilnějším lidským citem – láskou. „Hledali jsme vhodný skener, který by bez poškození dokázal skenovat historické dokumenty, byl dostatečně kompaktní a splnil požadavky archivu Slovenské národní knihovny,“ uvedla Katarína Javorská, PR manažerka organizace Marína a Sládkovič

Skener Epson Perfection V750 Pro dokázal naskenovat originál rukopisu bez jeho poškození, a to až v kvalitě 9600 dpi, tedy 15krát kvalitnější oproti dosavadní kopii. „Jsme velmi rádi, že technologie Epson pomáhají zachovat tak významné kulturní dědictví a historii. Skenování národní kulturní památky je pro nás poctou a potvrzuje špičkovou vyspělost a prvenství technologií Epson,“ upřesnila Kateřina Bradáčová, Epson Marketing Coordinator CZ & SK. Světový unikát v podobě nejdelší milostné básně na světě je tak dostupný ve vysokém detailu i pro veřejnost a zachován pro budoucí generace.

Společnost Epson používá technologii DIGITAL ICETM a nástroj Epson Easy Photo Fix umožňující obnovu starých snímků, jejich správu a úpravu. Technologie DIGITAL ICETM skenuje studeným světlem i ve vysokém rozlišení a je vhodná pro skenování všech běžných typů filmu a digitalizace archivů metodou velkoobjemového a dávkového skenování. Také je schopna odstranit prach a škrábance z fotografií, jakož i obnovit vybledlé snímky. Skener Epson Perfection V750 Pro dosahuje rozlišení až 6400 dpi a optickou hustotu 4.0 DMax, čímž stanovuje nové standardy skenování filmů a fotografií.

Sládkovičova Marína – nejdelší milostná báseň vznikla na Slovensku. Příběh Maríny a Sládkoviče je příběhem slovenského Romea a Julie. Láska mezi nimi nebyla nikdy naplněna. To nádherné, co po ní ale zůstalo a zůstane navždy – je nejdelší milostná báseň na světě – báseň Marína. Napsal ji Andrej Sládkovič své lásce Maríně Pischlové v roce 1845.

 


Poznámky editorovi

O společnosti Epson

Společnost Epson je globální technologický lídr, který poskytuje inovativní řešení pro kanceláře, domácnosti, obchodní podniky i průmyslové provozy. Epson nabízí široký sortiment produktů od inkoustových tiskáren, tiskových systémů a projektorů 3LCD až po průmyslové roboty, chytré brýle a snímací systémy a využívá originální kompaktní, úsporné a vysoce přesné technologie.

Skupina Epson vedená společností Seiko Epson Corporation se sídlem v Japonsku zaměstnává více něž 67 000 lidí v 90 společnostech po celém světě a je hrdá na svůj přínos komunitám, ve kterých působí, a na své trvalé snahy o snížení dopadu na životní prostředí.

www.global.epson.com

http://global.epson.com/

O společnosti Epson Europe

Společnost Epson Europe B.V. sídlí v Amsterdamu a je řídicím centrem skupiny Epson pro Evropu, Střední východ, Rusko a Afriku. Společnost Epson Europe zaměstnává 1700 lidí a ve fiskálním roce 2014 zaznamenala obrat 1551 milionů eur. http://www.epson.cz

Environmentální vize 2050  

http://eco.epson.com/

Kontakt:

Kateřina Bradáčová
Marketing Coordinator CZ & SK
EPSON Europe B.V.
Branch Office Czech Republic
Slavíčkova 1a, 63800 Brno
Tel.:     +420 548 427 811
Fax:     +420 548 427 816
Mobile: +420 737 211 393
E-mail: katerina.bradacova@epson.eu

Lucie Brochová
PR Specialist
Bison & Rose
Ovenecká 9
170 00  Praha 7 - Letná
Tel: +420 233 014 081
Mob: +420 739 483 442
Email: lucie.brochova@bisonrose.cz