Papír zůstává - 72 procent lidí pracujících v kanceláři v České republice věří, že „kancelář bez papíru je nereálná“

Jak uvádí nová zpráva, koncept „kanceláře bez papíru“ se nedaří proměnit ve skutečnost navzdory rostoucí digitalizaci pracovišť a obavám o ochranu životního prostředí.

Papír zůstává - 72 procent lidí pracujících v kanceláři v České republice věří, že „kancelář bez papíru je nereálná“

31. ledna 2017 – Od okamžiku, kdy britsko-americký vědec Frederick Wilfrid zabývající se vědou o informacích v roce 1978 poprvé předpověděl kanceláře bez papíru, uplynulo již 38 let. Realita současnosti je ale taková, že se i nadále tiskárny používají každodenně. Podle nezávislého průzkumu provedeného mezi více než 2 400 zaměstnanci v regionu EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika), který zadala společnost Epson Europe, považuje 76% respondentů tisk za důležitý, protože jim pomáhá pracovat efektivně, a převážná většina (75%) považuje „kancelář bez papíru za nereálnou“.

77% českých respondentů uvedlo, že považují tisk za klíčový pro fungování svého pracovního odvětví, přičemž prozradili, že tisknou v průměru 26 stránek denně. Nejoblíbenějšími položkami pro tisk jsou přitom smlouvy a faktury a za nimi těsně následují reporty a brožury.

„Z našeho průzkumu jasně vyplývá, že – navzdory našemu pokroku v digitalizaci a tomu, že téměř třetina podniků (28%) v současnosti dává přednost digitalizaci dokumentů před uchováváním papírových kopií záznamů – lidé stále rádi pracují s papírem a při určitých typech činností dávají před monitorem přednost tisku,“ uvedl Marcel Divín, Branch Office Manager Epson CZ&SK.

Způsob, jakým tisk využíváme, se mění. Téměř polovina výtisků se stává buď bezprostředně odpadem (21%) nebo je určeno ke krátkodobému použití (28%). To ovšem nevypovídá o nižší hodnotě tisku – téměř třetina zaměstnanců (30%) uvedla, že by se jejich produktivita snížila, kdyby nemohli tisknout – je to ovšem faktor, na který zaměstnanci myslí: 95% z nich se domnívá, že ochrana životního prostředí je důležitá.

„Skutečnost je taková, že společnosti potřebují tisk, aby jejich zaměstnanci mohli pracovat efektivně, ale když pečlivě zváží, jaké technologii dát přednost, mohou těžit z větší produktivity a zároveň také z ekologických výhod,“ zdůraznil Marcel Divín. „Tím, že dají přednost inkoustovým tiskárnám před srovnatelnými produkty s laserovou technologií, mohou dosáhnout např. dvojnásobného počtu výtisků, přitom vyprodukovat o 95% méně odpadů a zásadně snížit spotřebu energie [1]. Tohoto faktu si stále ještě není vědomo alarmujících 63 procent společností v České Republice.”

Je to jasná příležitost pro společnosti v České Republice.  43 procent z nich v současnosti nevyužívá IT strategickým způsobem, a tak přicházejí o možnost značně uspořit na nákladech na tisk a omezit dopad tisku na životní prostředí.

„Nové technologie samozřejmě mění způsob, jak lidé pracují. U Epsonu to můžeme pozorovat na příkladu naší nositelné elektroniky a technologií, které využívají naše projektory. Pokud jde ale o čtení, skenování, editování a sdílení dokumentů jako jsou zprávy, emaily či přílohy, dávají zaměstnanci v kancelářích – od poválečné generace až po generaci odkojenou internetem – přednost hmotné, tištěné verzi,” dodává Marcel Divín. „Společnostem by jedině prospělo, kdyby si to uvědomily a využily příležitostí, které jim pomohou dosáhnout lepších výsledků a vylepšit ekologické renomé, používáním pečlivě vybraných technologií, které jim pomohou tohoto cíle dosáhnout.“

-Konec-

Poznámky editorovi

O společnosti Epson

Společnost Epson je globální technologický lídr, který poskytuje inovativní řešení pro kanceláře, domácnosti, obchodní podniky i průmyslové provozy. Epson nabízí široký sortiment produktů od inkoustových tiskáren, tiskových systémů a projektorů 3LCD až po průmyslové roboty, chytré brýle a snímací systémy a využívá originální kompaktní, úsporné a vysoce přesné technologie.

Skupina Epson vedená společností Seiko Epson Corporation se sídlem v Japonsku zaměstnává více než 67 000 lidí v 90 společnostech po celém světě a je hrdá na svůj přínos komunitám, ve kterých působí, a na své trvalé snahy o snížení dopadu na životní prostředí.

www.global.epson.com

http://global.epson.com/

O společnosti Epson Europe

Společnost Epson Europe B.V. sídlí v Amsterdamu a je řídicím centrem skupiny Epson pro Evropu, Střední východ, Rusko a Afriku. Společnost Epson Europe zaměstnává 1700 lidí a ve fiskálním roce 2015 zaznamenala obrat 1577 milionů eur. http://www.epson.cz

Environmentální vize 2050  

http://eco.epson.com/

Kontakt:

Kateřina Bradáčová
Marketing Coordinator CZ & SK
EPSON Europe B.V.
Greenline Kačerov
Jihlavská 1558/21

140 00 Praha - Michle

Tel.:     +420 548 427 811
Fax:     +420 548 427 816

Mobile: +420 737 211 393

E-mail: katerina.bradacova@epson.eu

Lucie Brochová
PR Specialist

Bison & Rose
Ovenecká 9
170 00  Praha 7 - Letná
Tel: +420 233 014 081

O studii

Studie byla prováděna společností Coleman Parks online v období od října 2016 do ledna 2017.

Profil respondentů: malé a střední podniky (10-250 zaměstnanců). Zaměstnanci, kteří používají tiskárnu pravidelně (minimálně jednou týdně)

2400 uskutečněných rozhovorů celkem

S úředníky v kancelářích v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Belgii, Dánsku, Finsku, Nizozemsku, Norsku, Švédsku, Jižní Africe, Izraeli a Řecku.

Do průzkumu se do současnosti zapojil celkový počet n=2400 úředníků. Počty respondentů, kteří se v jednotlivých zemích do studie zapojili jsou následující: Česká republika (250), Slovensko (250), Polsko (200), Maďarsko (200), Rumunsko (100), Belgie (200), Dánsko (100), Finsko (100), Nizozemí (200), Norsko (100), Švédsko (200), Jižní Afrika (200), Izrael (200), Řecko (100).

Upozorňujeme, že byl dodržován standardní postup při zaokrouhlování, proto se některé celkové součty nerovnají 100%.

Další informace o metodologii průzkumu či nabídce služeb v oblasti průzkumu trhu společnosti Coleman Parks jsou k dispozici na: research@coleman-parkes.co.uk


[1]Testováno společností BLI během dvou měsíců až do dubna 2015 ve srovnání s konkurenčními zařízeními na objednávku společnosti Epson. Pro více informací navštivte:www.epson.eu/inkjetsaving