Proč jsem přesvědčen, že monozukuri není jen způsob výroby, ale také umělecký přínos společnosti

Vášeň pro technologii

Proč jsem přesvědčen, že monozukuri není jen způsob výroby, ale také umělecký přínos společnosti

Když jsem na konci 70. let začal pracovat v oboru tisku jako technik, ani ve snu jsem si nedovedl představit, že by se společnosti Epson podařilo dosáhnout toho, čím je dnes: vedoucí společností v technologii, jejímž cílem je zlepšit společnost i svět, ve kterém žijeme. Lidé jsou vždy překvapeni, když zjistí, že společnost Epson není jen výrobcem tiskáren. V současnosti jsou technologie všude kolem nás a lidé by se měli dozvědět o technologických výhodách, které společnost Epson přináší. Nebojíme se s novými originálními technologiemi objevovat nové oblasti, toužíme zkoušet nové věci a chceme s odvahou kráčet do neznáma. Tyto kroky jsou potřeba, abychom se mohli vydat vstříc věku, ve kterém je technologie nedílnou součástí našeho života. Lidé váhavě přijímají výhody, které jim technologie na pracoviště přináší, zejména v podobě zvýšené produktivity, ale zároveň k této technologii přistupují s nedůvěrou. Z pozice výrobce je naší úlohou tyto obavy zmírnit a vytvářet produkty, které pomáhají řešit skutečné problémy a zlepšovat životy lidí. Z pozice organizace je naší odpovědností integrovat technologie do pracovního prostředí. A z pozice společnosti je naší úlohou využít příležitosti, které technologie nabízí. 

Pozitivní síla ve společnosti

Musím však přiznat, že naše společnost nebyla vždy tak zaměřena na zákazníky a byly doby, kdy jsme se spíše zaměřili na boj s konkurencí. Poté, co jsem byl jmenován prezidentem, jsem se rozhodl, že hlavním cílem naší společnosti bude pozitivně působit ve společnosti. Vždy jsem si cenil naší tradiční japonské filozofie monozukuri,která v sobě spojuje umění a vědu v oblasti výroby. Cítil jsem, že je na čase se vrátit zpět ke kořenům. Přístup monozukuri nás udržuje střízlivě při zemi a díky němu jsme schopni na trh dodávat inovativní produkty. Monozukurije v srdci všeho od doby, kdy jsme před 75 lety spustili výrobu dílů s maximální precizností. A zatímco spousta našich konkurentů výrobu outsourcovala, my můžeme být hrdí na náš vertikálně integrovaný obchodní model, což znamená nejen to, že vyrábíme své vlastní produkty, ale že při jejich navrhování a výrobě dokážeme reagovat na požadavky zákazníků. Monozukuri však není pouze filozofií vtištěnou do každého produktu Epson. Je to metoda, která ovlivňuje způsob našeho fungování. Věřím, že tyto staromódní hodnoty je možné uplatňovat i dnes a že přetrvají i ve světě zítřka. Vstupujeme do doby, kdy je spousta lidí nejistých ohledně budoucích hodnot, a proto věřím, že dvě zásady monozukuri budou spolehlivě fungovat i v dnešním světě. 

Zaměření na zákazníka

První zásada je o „ zaměření na zákazníka”. Je sice klíčové mít nějakou vizi (ať už jako jednotlivec, nebo jako organizace), ale musí být realistická a v souladu s potřebami lidí kolem nás. Tento přístup jsme praktikovali při vývoji řady chytrých brýlí Epson Moverio. Zatímco se jiní výrobci zaměřili na spotřebitele, společnost Epson viděla jedinečnou příležitost vyvinout produkt, který by splňoval nároky oblasti průmyslu a obchodu. I když jsme měli mnoho možností, jak tento produkt využít, rozhodli jsme se naslouchat tomu, co naši zákazníci chtějí – například odolnější a pevnější strukturu, kameru s větším rozlišením a delší životnost baterie. Chtěli jsme vytvořit jedinečný produkt, který díky použité technologii Epson nebude schopný nikdo jiný zkopírovat. Výsledkem je velmi praktický produkt, jehož úspěšnost na trhu roste a jeho model budeme i nadále vylepšovat v souladu s vývojem požadavků v oblasti průmyslu.

Neustálé vylepšování

Druhou zásadou je „neustálé vylepšování . Při všem, co děláme, bychom se měli soustředit na širší cíl, vnést do toho svůj vhled a neustále pracovat na zlepšeních, která nám pomohou tohoto cíle dosáhnout. Když se objeví nečekaná výzva, tento způsob myšlení povzbuzuje vytrvat a neustále bojovat, i když to ostatní kolem už vzdali. Tato síla kombinovaná s naší vizí tisku způsobila, že na konci 80. let jsme s týmem začali pomýšlet na budoucí možnosti, které by mohla piezo technologie nabídnout v oblasti tisku. V 90. letech tento nápad dozrál, když jsem převzal vedení týmů pro vývoj projektů s 80 vysoce kvalifikovanými techniky, kteří začali pracovat na komercionalizaci technologie Micro Piezo. Dnes můžeme zákazníkům nabídnout jednu z nejvíce revolučních řad inkoustových tiskáren, které využívají tuto technologii, jsou ekologické, efektivní a produktivní. 

Společnost Epson v roli přední technologické společnosti

„Technologii stranou“, tuto mantru jsem použil ve své funkci prezidenta společnosti Epson. V kombinaci se svým technickým vzděláním jsem se snažil zefektivnit naše zaměření. Ve společnosti se musíme soustředit na naše silné stránky a uplatnit je v oblastech, kde bychom mohli vytvořit originální hodnotu a opravdu změnit lidem život. Tato myšlenka dozrála v roce 2016, kdy jsem představil vizi, ve které se společnost bude zabývat čtyřmi klíčovými oblastmi inovace: inkoustové tiskárny, vizuální komunikace, nositelná technologie a robotika. Výsledkem je, že náš podnik v těchto strategických obchodních segmentech zaznamenává výrazný růst. Ve skutečnosti se společnost Epson dnes řadí k předním světovým technologickým společnostem s tržbou ve výši 9 miliard dolarů*, více než 80 000 zaměstnanci ve 86 společnostech a silnou, ne-li vedoucí pozicí v oblasti inkoustových tiskáren, projektorů, inteligentních brýlí a průmyslových robotů. Jsme také líhní pro inovace. Každý den vyhradíme 1,4 milionu eur na výzkum a vývoj, přičemž každý rok si necháme patentovat zhruba 4 000 novinek (a jsme vlastníkem přibližně 50 000 patentů na celém světě). Šest po sobě jdoucích roků jsme byli zvoleni mezi prvních 100 globálních inovátorů. [1].

 

[1] V roce 2017 byla společnost Epson zařazena mezi 100 nejlepších globálních inovátorů za rok 2016 vyhlášených filadelfskou společností Clarivate Analytics, která byla dříve divizí společnosti Thomson Reuters pro duševní vlastnictví a vědu. Společnost Epson byla na tento seznam zařazena každý rok, a to od svého založení v roce 2011.

 

Podniková vize společnosti Epson

Nyní jsme připraveni psát další kapitolu a já jsem připraven vést společnost kupředu. Naše podniková vize (podniková vize Epson 25) je založena na růstu, vytváření a vývoji sady produktů, které představují originální hodnotu a jsou speciálně navrženy pro nový digitální věk propojení lidí, věcí a informací. Je to vize, v níž očekáváme do roku 2025 nárůst celosvětového zisku na 1 700 miliard jenů (přibližně 15 miliard dolarů). Přesto chceme, aby se vize stále nesla v duchu poctivého řemeslného zpracování, oddanosti našim zákazníkům a odpovědnosti pomáhat chránit svět, ve kterém všichni žijeme.

Jsem si jistý, že máme potenciál být víc než jen společností vyrábějící tiskárny. Samozřejmě, že tiskárny jsou a budou pro naši činnost stěžejní, máme však obrovský potenciál uspět i v oblasti robotiky, nositelných technologií a projektorů. To vše zásluhou našeho výzkumu a vývoje a výrobního dědictví – monozukuri. Technologie dozajista změní svět kolem nás. A proto je mým cílem inovovat a vytvářet nové technologie, které udělají svět lepším místem. Věřím, že je pro nás všechny správný čas udělat další krok dopředu. Zkusme ho udělat společně.