Robotické ruce přináší inteligentní výrobu

Autonomní roboti Epson se dvěma rameny pomáhají evropským výrobcům vytvářet inteligentnější výrobní linky

Robotické ruce přináší inteligentní výrobu

Autonomní roboti Epson se dvěma rameny pomáhají evropským výrobcům vytvářet inteligentnější výrobní linky

Společnost Epson si stanovila výzvu – používat své klíčové technologie k podpoře změn ve čtyřech významných oblastech, včetně výrobního sektoru. Tuto výzvu jsme přijali, abychom nezaspali na vavřínech jako přední celosvětový dodavatel robotických ramen SCARA (Selective Compliance Assembly Robot Arm) a zaměřili se na překonávání očekávání našich zákazníků. Proto nyní vyvíjíme pokročilé robotické systémy, které jsou na cestě k revoluci výrobních procesů.

Měnící se kontext evropských a celosvětových výrobců

Přestože je výroba mechanizovaná již dlouho, výrobní kvantita a kvalita ve výrobě stále závisí na lidech. To se brzy změní. V současné době jsme svědky nedostatku pracovní síly, který je způsoben klesající porodností ve vyspělých zemích a rostoucími příjmy v rozvíjejících se zemích.

V důsledku vysoké ceny zdrojů, energie a práce v Evropě vyžaduje konkurenceschopnost na celosvětovém trhu extrémně kvalitní výrobní výstupy s vysoce efektivním využitím zdrojů. Tuto propast pomáhá překlenout inteligentní výroba postavená na základě automatizovaných robotických systémů, RFID štítků a inovací jako jsou zachycování dat, cloud computing a big data.

Výrobky jsou navíc stále sofistikovanější a komplikovanější. Mnohé z nich, například nositelné technologie a mobilní zařízení, vyžadují přesnost výroby, která překračuje lidské možnosti.

Autonomní roboti se dvěma rameny, kteří „slyší, vidí a myslí“

Společnost Epson vkročila na novou půdu vyvinutím autonomních robotů se dvěma rameny, kteří vidí, vnímají, myslí a pracují.

Běžní roboti vyžadují specializovanou instalaci na výrobní linky. Naproti tomu uživatelům autonomních robotů Epson se dvěma rameny stačí jednoduše roboty nastavit pro díly nebo předměty a související pracovní náplň.

Když dostane autonomní robot se dvěma rameny příkaz ke složení dvou dílů, nejprve zachytí trojrozměrný snímek obou předmětů pomocí kamer na hlavě a ramenech. Rozpozná jejich tvar stejně jako člověk. Poté oba díly uchopí pomocí víceúčelových koncových efektorů, které stejně jako lidské ruce určí přiměřenou sílu. Nakonec robot na základě informací z kamer a snímačů „promyslí“ nejvhodnější pohyby k dokončení práce. Stejně jako člověk dokáže robot používat běžné montážní nástroje.

Společnost Epson tvoří budoucnost, ve které budou autonomní roboti se dvěma rameny cenově výhodní v malosériové výrobě a dalších náročných oblastech.

Samostatnější roboti odstraní nutnost investovat do nákladného periferního vybavení a složitých programů k automatizaci jeho provozu. Roboty lze naproti tomu rychle a snadno opakovaně použít pro jiné výrobky a procesy.

Stavíme na zkušenostech

Ve společnosti Epson se neustále snažíme stavět na našich dovednostech a znalostech, aby byly naše výrobky nejlepší ve své třídě. Vývoj autonomního robota se dvěma rameny spojil naše technické i výrobní zkušenosti do vynikajícího výsledku.

V srdci tohoto výrobku se nachází jedna ze tří klíčových technologií společnosti Epson – technologie snímání QMEMs, která nám pomohla dosáhnout jedinečné pozice na řadě trhů B2B s komponenty. Tyto snímače síly s neuvěřitelně rychlou odezvou slouží jako lidské smyslové vnímání, které robotům umožňuje automaticky upravovat sílu aplikovanou na předměty, což přispívá k jejich přizpůsobitelnosti v rámci výrobní haly.

Zároveň je samozřejmě společnost Epson také předním celosvětovým výrobcem tiskových a promítacích technologií, jejichž prodej i servis nabízí v 53 zemích světa. Abychom vyhověli poptávce po našich výrobcích, má společnost Epson mnoho zaměstnanců v továrnách po celém světě. Když jsme se proto rozhodli navrhnout robota pro výrobní linky, vycházeli jsme ze zkušeností mnoha milionů (ne-li miliard) hodin lidské i robotické práce.

Tyto zkušenosti byly použity k vývoji balíčků výrobních řešení zahrnujících roboty, periferní snímací technologie, robotické obrazové systémy, profesionální poradenství a ještě mnohem více.

Kam dál

Společnost Epson vidí velké příležitosti v inteligentní výrobě i v „internetu věcí“ (IOT). Chceme lidstvo osvobodit od manuální práce a umožnit jim využívat čas kreativněji a produktivněji.

Proto chce společnosti Epson poskytovat robotická řešení pro účely automatizace celého výrobního procesu od surovin až po převoz.

V jiných odvětvích podnikání jsme již identifikovali rychle rostoucí trhy pro roboty v oblastech elektroniky, automobilového průmyslu a lékařství. Vyžadují menší, inteligentnější a technicky vyspělé produkty, jedná se tedy o ideální použití pro kompaktní, lehké a precizní roboty Epson.

A nakonec nesmíme zapomenout na domácí roboty – to je ale asi příběh na jindy…

Chcete-li zobrazit další informace, klikněte sem.