DIGITALIZACE KIN

Malá města zachránila své biografy pomocí technologie EPSON

Kinematografie v České republice prochází v posledních letech významnou proměnou nazývanou digitalizace. Ta sice přináší řadu výhod, je však velmi nákladná, investice do takového řešení se většinou pohybují v řádu 2,5 – 4,5 milionů korun.

Od roku 2013 jsou navíc filmové snímky distribuovány pouze v digitálním formátu a nabídka 35mm filmů v podstatě úplně zanikla. Většina kin v menších městech a obcích se tak ocitla nad existenční propastí - na „velkou“ digitální projekci nemají dostatečné vybavení ani finance a pro stávající vybavení nejsou k dispozici filmy. Starostové obcí jsou postaveni před zásadní rozhodnutí -  kinosál uzavřít, nebo najít jiné úsporné řešení, s jehož pomocí mohou kino zachránit.

Digitalizaci kina lze dosáhnout dvěma způsoby. Prvním řešením je projekce ve standardu D-cinema, které znamená plnohodnotnou digitalizaci, přičemž veškeré technologie v takovém kině musí splňovat požadavky DCI1 specifikace. Takto vybavené jsou např. kinosály v multiplexech. Druhým řešením je projekce ve standardu E-cinema, které sice nesplňuje stanovené DCI specifikace, je však mnohem přijatelnější z pohledu pořizovacích a provozních nákladů.  Avšak i v E-cinema  standardu lze dosáhnout vysoké obrazové a zvukové kvality a lidské oko rozdíly prakticky nepozná.

Chlumec nad Cidlinou a Vysoké Mýto zachránily své kinosály

Města Chlumec nad Cidlinou a Vysoké Mýto jsou příkladem obcí, kterým se podařilo s minimálními náklady zachovat stávající kina a jako bonus rozšířily kulturní program díky možnostem dalšího využití svých kinosálů. Obě města zvolila cenově dostupné řešení ve standardu E-cinema, jejímž srdcem je špičková projekční technologie společnosti EPSON - projektor EB-Z8450WU. Náklady na pořízení vlastního digitálního projektoru klesly na pětinu, náklady na celý systém byly třetinové. Avšak i za tuto zlomkovou cenu kinosál dostal technologii, která jej umožní využívat nejen pro projekci filmů, ale i pro pořádání tematických večerů, cestovatelských přednášek nebo i satelitních přímých přenosů např. z Metropolitní opery. Příjemnou skutečností pro provozovatele jsou i minimální provozní náklady a snadná obsluha.

„Stál jsem před otázkou, zda dveře kina nechám už navždy zavřené, nebo se pokusím o jeho záchranu. V roce 2006 jsme investovali do obnovy kinosálu v Klicperově kulturním domě nemalé finanční prostředky, a byla by proto škoda uzavřít jej pro filmové fanoušky. Hledal jsem řešení, které by nezruinovalo náš rozpočet, a přesto jsme mohli kino provozovat dál a případně ho využít i pro realizaci jiné kulturní zábavy,“ uvádí starosta Chlumce nad Cidlinou Ing. Miroslav Uchytil.

„Doba, kdy lidé kino navštěvovali masově, je nenávratně pryč, přesto jsem nechtěl, aby naše kino zaniklo. Snažili jsme se proto kromě nutné digitalizace najít řešení, jak kino lépe a efektivně využívat. Každý rok zde například vyhlašujeme Výroční ceny města, takového místního Oscara,“ doplňuje starosta Vysokého Mýta Ing. Miloslav Soušek.

Projektor Epson EB-Z8450WU nabízí úsporné řešení s vysokou kvalitou

Požadavkům malých i velkých kinosálů projektor EB-Z8450WU od společnosti EPSON skvěle vyhovuje nejen pro svůj vysoký světelný výkon, potřebné vysoké rozlišení a pokrytí barevného prostoru ve standardu DCI ale i pro další funkčnosti, které poskytuje. Majitelé malých kin mohou ocenit připojovací možnosti projektoru, úpravu a vylepšení obrazového signálu, jednoduchost obsluhy, ale také velmi přijatelné provozní náklady.

 „Problematikou digitální projekce se zabýváme již více let a klíč k úspěchu spatřujeme v hledání optimální varianty pro zákazníka. Základem řešení je samozřejmě projektor, ale musíme postihovat veškeré požadavky – tedy také otázku přípravy a zpracování signálu, náhledové a řídicí pracoviště, profesionální zvukový procesor, prostorové ozvučení sálu a také další vybavení, které umožní využití celého systému nejen pro projekci filmů. Městům Chlumci nad Cidlinou a Vysokému Mýtu jsme nabídli řešení na míru s projektorem EPSON EB-Z8450WU, které za velmi přijatelné náklady a s jistotou vysoké kvality pomohlo jejich kina zachovat a navíc jim dalo i možnosti širšího využití kinosálů,“ říká Ing. Miroslav Frýba, jednatel společnosti CSF, s.r.o.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo s novým řešením i nadále promítat v našem kinosále filmy české i světové kinematografie s vynikajícími barvami a skvělým ostrým obrazem. Kvalita filmové projekce je v našem městě srovnatelná s velkými kinosály, na rozdíl od nich si tu i nadále zachováváme atmosféru a výhody multifunkčního kulturního zařízení,“ vyzdvihuje přednosti nového systému starosta Vysokého Mýta Ing. Miloslav Soušek.

„Projektor EPSON EB-Z8450WU je schopen přehrát prakticky jakýkoli digitální obsah s výbornou kvalitou obrazu. Jako velkou výhodu pro naše občany vnímám možnost jeho využít i na promítání např. přímých přenosů přes satelit nebo fotografií a videozáznamů,“ uvádí starosta Chlumce nad Cidlinou Ing. Miroslav Uchytil.

Většina malých měst nechce konkurovat velkým kinosálům. Místo soupeření s velkými multiplexy o to, kdo uvede „žhavější“ novinku, se soustředí spíše na tematickou projekci. Podle starosty Vysokého Mýta Ing. Souška patří mezi nejnavštěvovanější snímky tradičně pohádky. Město proto pořádá speciální projekce pro školy, kdy bývá kinosál téměř plný. Se zajímavým nápadem přišel i starosta Chlumce nad Cidlinou. V jeho městě zase zaznamenávají rekordní účast sousedské projekce fotografií a videosekvencí za doprovodu dobrodružného vyprávění cestovatelských zážitků. Nic z toho si nákladně vybavené kinosály z důvodu vysokých provozních nákladů obvykle dovolit nemohou.

1 DCI specifikace stanovují standardy kvality promítání a postupy, které je třeba dodržet pro zaručení bezpečnosti přenosu. Minimální rozlišení promítaného obrazu je 2K, dále je stanoven systém kódování, systém čtecích klíčů, zabezpečení vazby mezi serverem a projektorem a vodoznak, díky němuž lze odhalit zdroj případného pirátství. Standardy DCI jsou pravidelně aktualizovány.