FOTOGRAF JIŘÍ TUREK

ZNÁMÝ ČESKÝ FOTOGRAF SI OBLÍBIL PROFESIONÁLNÍ TISKÁRNY EPSON

FOTOGRAF JIŘÍ TUREK

Portrétoval světové ikony, jako jsou Rolling Stones, David Bowie, Luciano Pavarotti, Lou Reed, Sting a mnoho dalších. Je držitelem několika prestižních ocenění a patří mezi celosvětově uznávané fotografy. Řeč je o Jiřím Turkovi.

Svou kariéru začal v roce 1990, několik let doprovázel jako fotoreportér prezidenta Václava Havla na jeho zahraničních cestách a působil také jako fotoreportér při válečných konfliktech. V roce 1995 se stal fotografickým editorem Magazínu MF Dnes a postupně se začal specializovat na portrétní a módní fotografii. Od roku 1998 působí na volné noze. V roce 2002 odjel do New Yorku, kde během svého pětiletého pobytu pokračoval v práci pro prestižní magazíny, věnoval se reklamní fotografii a stal se jedním z nejuznávanějších portrétních fotografů.

Jeho cesta za úspěchem v tomto vysoce konkurenčním prostředí nebyla vůbec jednoduchá. První velkou a významnou galerijní zakázku v New Yorku získal Jiří Turek jen díky svému vysokému nasazení a hodinám stráveným při zpracování fotografií.

„Jednoho dne večer mi zazvonil telefon a na druhém konci se představil Jay Deutsch s tím, že se mu má práce líbí a ať se hned druhý den o půl deváté dostavím na prezentaci fotografií pro galerijní použití. Pro představu, galerijní portfolio se prezentuje pouze v originále na vysoce kvalitním materiálu ve formátu A2. Na prezentaci jsem se připravoval celou noc,“

vypráví Jiří Turek o svém prvním setkání s majitelem prestižní Leica Gallery New York. Tato unikátní a hojně navštěvovaná expozice se souborem emotivních reportáží z ulic New Yorku a „fashion na pomezí aktu“ se uskutečnila v roce 2006 a trvala celé dva měsíce.

Pro vystavené fotografie využil speciální techniku „lithprint“, která je charakteristická tiskem tmavých stínů s měkkými a jasnými světly. Svou prací se Jiří Turek chtěl vždy odlišovat a proto i v tomto případě hledal kombinaci tiskového řešení a uměleckého materiálu, která by přesně splňovala jeho představu, tak aby fotografie evokovala ruční práci.

 
Fotograf Jiří Turek

Narodil se v Praze v roce 1965. Studoval na VUT a na Institutu vytvarne fotografie v Opavě. Ve volne tvorbě se vraci k původnim reportažnim zakladům a černobile fotografii.  Věnuje se různym „zapomenutym“ technikam, předevšim technologii „lithprints“. Spolupracuje s nahravacimi společnostmi EMI, Sony Music a Universal Music při tvorbě bookletů.  Je vyhledavanym komerčnim a reklamnim fotografem. Věnuje se take pedagogicke praci. Portretni a modni fotografii přednašel na Slezske Universitě. Vede fotograficke workshopy a seminaře.

NĚKTERÁ OCENĚNÍ:
Czech Press Photo:
1. misto v kategorii
Art and fashion (1998, 1999)
„LOUSKÁČEK“
cena za reklamni fotografii
(2001 T–Mobile Click)
„LOUSKÁČEK“ 2007
- Linka bezpeči

Tiskárna Epson byla jasnou volbou

„V Americe jsem hledal řešení, které mi poskytne co nejkvalitnější výstupy. Nejdříve jsem zkoušel různé fotolaby a poté přešel na fototiskárny. Tiskárnu Epson jsem si vybral, protože oproti jiným zařízením tsikla fotografie s reálnými a stálými barvami, stejnými jaké jsem viděl na displeji,“ říká Jiří Turek.

Za svou úplně první tiskárnu si zvolil Epson Stylus Photo 2200 A3+. Používala sedmibarevnou sadu inkoustů UltraChrome na bázi pigmentu a umožňovala tisky nejvyšší kvality. Tiskárna byla vhodná nejen pro grafiku a předtiskovou přípravu, ale občas i pro finální fotografie k užití například na výstavách. Od roku 2002, kdy byla poprvé uvedena na americký trh, se stala synonymem pro jedno z nejkvalitnějších zařízení formátu A3+ určeném pro profesionální fotografy.

Jiřímu Turkovi splnila tiskárna všechny jeho nároky na výslednou tiskovou kvalitu. V té době se totiž většina snímků určených pro prezentaci zpracovávala pouze ve fotolaboratořích, které však nedokázaly poskytnout výstupy v požadovaných barvách.

Ojedinělý projekt CityLAB

V současnosti se Jiří Turek vedle komerční fotografie věnuje umělecké reportáži ze světových metropolí pod názvem CityLAB. „Nejednalo se o plánovaný projekt. První nápady se začaly rodit už v New Yorku, kde vznikaly mé fotografie dokumentující architekturu a jedinečnou atmosféru města,“ říká Jiří Turek.

Většina velkoformátových fotografií z projektu CityLAB je vytištěna na tiskárnách Epson Stylus Pro 9880 a Epson Stylus Pro 9900. Obě tiskárny umožňují nejširší dostupný barevný rozsah, přirozené a precizní odstíny s nejjemnějšími detaily díky speciální inkoustové technologii na bázi pigmentu Epson UltraChrome K3™ a UltraChrome™ HDR. „Konkurenční tiskárny nám nedokázaly nabídnout tak hodnotné řešení jako tiskárny společnosti Epson. Díky unikátní technologii Epson Micro Piezo, je nanášení miniaturních kapiček na papír dokonalého konzistentního tvaru a výsledkem je tisk vynikající kvality,” dodává Josef Horázný, který se již více než 15 let stará o tiskovou produkci Jiřího Turka.

Kromě tiskáren si Jiří Turek oblíbil i různé druhy uměleckého materiálu Epson. Široká nabídka fotografických papírů, papírů pro umělecký tisk a pláten umožňuje použití různých efektů s jistotu dlouhodobé stability barev. Mezi jeho oblíbené patří například Tradicional Photo Paper, Water Color Paper, Premium Satin a Water Reistant Matte Canvas, Ultra Smooth Fine Art Paper nebo Enhanced Matte Paper.

1 v Evropě se tiskárna prodávala pod označením Epson Stylus Photo 2100