Ondřej Neff tiskne na fototiskárnách ITS

Známý český spisovatel a fotograf je fanouškem fototiskáren Epson

Ondřej Neff tiskne       na fototiskárnách ITS

Ondřej Neff už přes patnáct let pořádá kurzy počítačové grafiky zaměřené na vyhodnocování fotografií a posuzování jejich případného zlepšení. Celou dobu ho však trápilo, že se digitální fotografie uchovávají v podstatě stejně jako čísla. Až s fototiskárnou Epson začala jeho práce dostávat hmatatelnou podobu.

Jediná spolehlivá metoda uchování fotografií je tisk

Ve svém kurzu od začátku pracoval Ondřej Neff s digitálními fotografiemi a fungovalo to dobře, měl ale pocit, že k dokonalosti něco chybí. Trápilo ho, že digitální fotografie jsou jen data zanesená na nějakém médiu. Ta jsou závislá na zařízení, jež je dokáže interpretovat a na odolnosti hardwaru, který je přechovává. Stačí tedy málo, jedna havárie disku nebo vlhkost na DVD médiu, a je po fotkách. Jediné východisko tedy představuje tisk. Nicméně i zde existovala jistá úskalí v podobě nekončících potíží se zásobníky barev a pochybnými výsledky tisku. Změna přišla až s tiskárnou s inkoustovým tankovým systémem Epson L800.

Radost z tisku

Ondřej Neff tiskárnu L800 nejdříve používal pouze pro tisk svých domácích fotografií, ale jeho nadšení bylo tak velké, že se o něj neváhal podělit a začal ji používat i na svých kurzech. Na stránkách digineff.cz, které věnuje fotografii, uveřejnil dokonce i svou recenzi tiskárny, ač to běžně nedělá. Titulek zněl: „Za čtrnáct let existence Digineffu se tu zmiňuju poprvé o tiskárně! Nejen to. Píšu o ní s nadšením. Kdybych chtěl napsat bombastický titulek, zněl by: RADOST Z TISKU!“. Nedávno na svých kurzech k tiskárně L800 přidal i nový model tiskárny A3+ Epson L1800. Obě tiskárny si vybral, protože mají jednoznačně nejlepší provozní vlastnosti, jak do kvality, tak do úspornosti.

Fototiskárny ITS jsou ideální pro domácí tisk fotografií

Podle Ondřeje Neffa tiskárny s inkoustovým tankovým systémem (ITS)  vyřešily dva hlavní problémy, které domácí tisk dříve takřka zlikvidovaly. Tiskárny jsou vybaveny zcela integrovanou inkoustovou nádržkou o mimořádně vysoké kapacitě a umožňují tak bezstarostný velkoobjemový tisk bez nutnosti častého doplňování inkoustu. Navíc ani pořizovací cena není vysoká a náklady na tisk jsou mimořádně nízké. Takový druh tisku proto může  svým posluchačům bez rozpaků doporučit.

Finální fotografie předčila očekávání posluchačů

Úspěch této novinky byl okamžitý. Posluchači si z lekcí odnášejí něco konkrétního, hotovou fotografii v kvalitě, kterou málokdo očekával, s náklady které se pohybují do 1 Kč za tisk fotografie 10 x 15 cm. Ondřej Neff proto doporučuje vyvarovat se zdánlivě sofistikovaným tiskárnám, které jsou schopné procesem čištění trysek spotřebovat s trochou přehánění půlku zásobníku a snahám nahradit originální náplně náhražkami. Originální inkoust Epson, se dodává v praktických velkoobjemových lahvičkách s tryskou bez kapání a uzavíratelným víčkem, umožňující snadné skladování nevyužitého inkoustu. Tento způsob  vychází cenově tak dobře, že nemá smysl se snažit o úsporu, tím spíš, že používáním neorginálu může dojít ke zničení hardwaru. V neposlední řadě svým posluchačům doporučuje i použití originálních papírů, protože jsou sladěné s inkousty, a tudíž zaručují optimální výsledek.

Tisk na tiskárnách Epson s inkoustovým tankovým systémem zařadil Ondřej Neff do svého výukového cyklu natrvalo. Tyto tiskárny mu šetří náklady a nemusí tak navyšovat cenu kurzu. Výsledek – spokojenost posluchačů a to je asi hlavní cíl každého lektora.

Ondřej Neff

Uznávaný spisovatel a novinář, vydává internetové deníky digineff.cz a neviditelnypes.lidovky.cz. Od roku 1999 se zabývá digitální fotografií. V roce 2002 se podílel na založení Institutu digitální fotografie a veletrhu Digiforum, největšího veletrhu digitální fotografie v České republice. V roce 1999 založil Ondřej Neff specializovaný web věnovaný digitální fotografii Digineff. V současné době se profesně věnuje publikování na internetu a literární tvorbě.