Problémy s tiskem etiket vyřešila tiskárna Epson ColorWorks C7500

Dokonalá kvalita tisku i při maximální rychlosti

Problémy s tiskem etiket vyřešila tiskárna Epson ColorWorks C7500

Největší devízou pivovaru Antoš je široký záběr a variabilita nabídky. Jedním z problémů, se kterým se firma potýkala, bylo zajištění tisku etiket na jednotlivé produkty. Komplikaci vyřešila tiskárna Epson ColorWorks C7500, inkoustový přístroj s permanentní tiskovou hlavou, který je určený pro profesionální produkci barevných etiket.

Pivovar Antoš obnovil pivovarskou tradici ve Slaném a hledal vhodné řešení pro tisk etiket na své výrobky

Kdysi královské město Slaný disponovalo právem várečným, díky kterému se zde rozvinula dlouhá a věhlasná tradice vaření piva. Slánské pivo bylo vyhledávané a oblíbené, značná část produkce se vyvážela do celého království. Pivovarnictví ve Slaném dosáhlo svého vrcholu počátkem 17. století, kdy zde bylo deset měšťanských právovárečných domů, tři hostince poskytující ubytování a dvě krčmy na náměstí. Poté, co bylo právo várečné zrušeno, na výrobu piva navázal Hraběcí pivovar, který zde fungoval až do roku 1884. Od té doby se tradice vaření pivního moku ve Slaném přerušila na dlouhých 135 let.

Pivovar Antoš, založený v roce 2010 obnovil tradici vaření Slánského piva. Při jeho výrobě je použito českého chmele z nedaleké žatecké oblasti a vyhlášeného sladu z středočeských Kounic připravovaného dnes již ojedinělým způsobem sladování na humnech. Pivo je čepováno přímo z ležáckých sklepů, nefiltrované a nepasterované, aby si tak uchovalo své jedinečné vlastnosti „živého“ piva, jak je znali naši předkové. K pivovaru patří také Penzion Antoš, který se nachází v historickém domě v centru města. V domě je také Antošova krčma, která se může pyšnit nádherným stylovým prostředím, delikatesní kuchyní a především širokou nabídkou piv vlastní produkce. V současnosti pivovar vyrábí asi 20 různých produktů, od klasických světlých ležáků, přes piva polotmavá a černá, pšeničné pivo, až po žitnou IPU a svrchně kvašený ALE. „Kromě vlastní produkce také vyrábíme pivo pro tzv. létající pivovary, které vaří své pivo u nás v pivovaru,“ říká Ing. Josef Paulík, jednatel společnosti GOLEM Slaný s.r.o., která pivovar Antoš provozuje.

Pivovar Antoš se pyšní širokou nabídkou, proto musela firma zajistit tisk etiket na všechny její produkty. „Na výrobky ve skle jsme si nechávali dělat předtištěné etikety dodávané externí firmou. Na sezónní výrobky v plastu jsme si tiskli etikety sami na laserové tiskárně. Ty jsme si pak sami stříhali na řezačce. Byli jsme nuceni držet skladové zásoby pro značné množství výrobků,“ pokračuje Josef Paulík a dodává: „Velkým problémem bylo, že etikety byly ve formátu A4, a nebylo možné je použít v etiketovacích strojích, kde jsou potřeba etikety v roli. Proto jsme začali hledat vhodné tiskové řešení, které by vyhovovalo našim požadavkům.“

Tiskárna Epson ColorWorks C7500 zvládne i vysoké zatížení, například 100 tisíc etiket měsíčně

Nejlepší volbou se ukázala být tiskárna Epson Colorworks C7500, která s rychlostí neuvěřitelných 300 mm/s při zachování maximální kvality tiskne na etikety v roli. K tiskárně je k dispozici i externí navíječ role papíru. Kombinace pigmentového inkoustu a plastové etikety (PE nebo PP) je pak ideální pro výrobu voděodolných etiket, které jsou zároveň odolné vůči otěru a UV záření a disponují vynikající stálostí barev. Oddělené velkokapacitní zásobníky inkoustů mají kapacitu 300 ml, na jednu sadu cartridgí tiskárna vytiskne zhruba 15 tisíc etiket formátu 10x15 cm. Tiskárna má řezačku, kterou lze snadno oddělit pás etiket, nebo případně oříznout samotnou etiketu v případě, že se tiskne na nekonečný label. Tiskárna dokáže detekovat funkčnost tiskových trysek v reálném čase a v případě problému v průběhu tisku nahradí ucpanou trysku zvětšením okolních bodů. Po dokončení tiskové úlohy pak sama automaticky vyčistí danou trysku. Nestane se tak to, co je hlavním problémem lineárních hlav, tedy bílá podélná čára na zbytku etiket. Epson v průběhu trvání záruky garantuje funkčnost tiskové hlavy až do vytištění 500 km, což je asi 3 300 000 etiket formátu 10x15. Žádný jiný výrobce labelových tiskáren navíc nedrží záruku na tiskovou hlavu.

Tiskárna je vhodná všude tam, kde je ekonomické nahradit předtisk tiskem dle potřeby (on demand). Tedy tam, kde tisknou menší série, nebo potřebuji velký počet různých štítků, kdy je držení takové zásoby etiket neefektivní. „Velkou výhodou je tisk na etikety v roli. Na jeden pás si mohu naskládat více výrobků za sebe. Další výhodou je obrovská variabilita, dají se tisknout malá i stovková množství. Tiskneme i etikety pro létající pivovary. Předtištěné etikety vyšly asi na 2 Kč. Nyní tiskárna produkuje etikety cca za 3 Kč (plastový label + potisk), ale etikety v roli mohu vložit do etiketovacího stroje, nebo etiketovacího automatu,“ vypráví Josef Paulík a dodává: „Vytisknu si vždy jen to, co právě potřebuji. Odpadává nám jakékoliv držení skladových zásob etiket, kontrola jejich stavu a samotné objednávání etiket. Tiskneme nejvíce etikety 105x70 mm. Tiskárna umí i kulaté etikety o průměru 50 mm, které lepíme na sudy, tato vyjde na cca 30 haléřů, což je pro nás velkou úsporou.“

Tiskárna je vhodná pro Print For Use (tisk pro vlastní potřebu) – vinařství, pivovary, automotive, jakákoliv výroba, kde je potřeba barevný label v profesionální kvalitě. Nebo ji lze provozovat jako Print For Pay (prodej etiket) – firmy zabývající se předtiskem, zde jako doplněk k větším strojům.