Tankové tiskárny Epson se podílejí na osvětě k záchraně českých památek

PROPAMÁTKY šetří náklady i přírodu s tiskárnami EcoTank

Tankové tiskárny Epson se podílejí na osvětě k záchraně českých památek

Institut pro památky a kulturu, jenž usiluje o osvětu v oblasti péče o památky v České republice, hledal do svých kancelářských prostor náhradu za náhle dosloužilé tiskové řešení. Hlavním požadavkem se staly nízké provozní náklady, které jdou ruku v ruce s větší udržitelností. To velmi dobře splnila dvojice tiskáren Epson EcoTank.

Revoluční systém EcoTank

Institut pro památky a kulturu v rámci své každodenní agendy vytiskne za měsíc stovky a stovky tiskových stran, ať už se jedná o dokumenty pro účetnictví, personální agendu či různé letáky a pozvánky ke svým konferencím. Ve chvíli, kdy se do křemíkového nebe odporoučelo dosavadní tiskové řešení, bylo potřeba co nejdříve najít nové zařízení. Kromě běžných kritérií, které lze od moderní multifunkční tiskárny očekávat, vyvstal požadavek na co nejnižší provozní náklady a potenciální snížení spotřebního materiálu v souvislosti s doplňováním inkoustu. „S nápadem na pořízení tiskárny s tankovým systémem EcoTank od Epsonu přišla kolegyně Jitka Podlešáková, která se dříve pohybovala v oblasti prodeje tiskových zařízení. Tankový systém EcoTank a proklamované provozní náklady mě velmi zaujaly, rozhodl jsem se tedy na zkoušku pořídit menší model L3050. Tiskárna se u nás osvědčila, rozhodl jsem se tedy, že by pro nás bylo ideální mít hned dvě nízkonákladové tiskárny. Pořídili jsme větší multifunkční zařízení L15160 pro potřeby celé redakce a ozkoušený model L3050 připadl pro účely naší účetní. Zároveň jsme se tak pojistili, aby opět nenastala situace, kdybychom byli bez funkční tiskárny. Musím však zaklepat, ani jedna z tiskáren Epson nás za poslední rok nenechala ve štychu," říká Aleš Kozák, ředitel společnosti a fundraiser Institutu pro památky a kulturu.

Úspora a větší udržitelnost

Po počáteční nedůvěře v netradiční systém plnění nádobek z dávkovacích lahviček, byli v Institutu pro památky a kulturu příjemně překvapeni, jak jednoduše lze inkoust doplnit a jak dlouho zásoba inkoustu vydrží. Doplnění inkoustu je i při velkém množství vytištěných stránek nutné jen jednou za mnoho měsíců, některé barvy nebylo třeba i při vysoké zátěži tiskáren doplnit celý rok! Spokojeni jsou v institutu i s vysokou rychlostí a kvalitou tisku, ať už se jedná o tisk běžných textových dokumentů či o barevné letáky, štítky, visačky, pozvánky nebo náhledy pracovních verzí stránek časopisu PROPAMÁTKY. O laserové technologii v institutu vůbec neuvažovali, i předchozí tiskové řešení bylo založeno na inkoustu. Nebyli tedy zatíženi zastaralými mýty o nižších kvalitách inkoustového tisku, které i v dnešní době stále ve společnosti kolují. Problémem původního řešení však byla cena inkoustových kazet a množství použitého spotřebního materiálu  vyplívající z jejich časté výměny. „Primárním cílem bylo zvolit řešení, které ulehčí především naší kapse, jelikož se jako nezisková organizace snažíme co nejvíce snížit naše náklady. Příklon k větší udržitelnosti pro nás však rozhodně dává nemalý smysl. Ekologie je součástí naší týmové kultury a stejně tak ovlivňuje projekty, na kterých se podílíme. Pozitivní vztah k přírodě je nám zkrátka blízký. S tiskárnami EcoTank jsme tak spojili obě roviny. Množství použitého spotřebního materiálu  je v porovnání s tradičními kazetovými náplněmi výrazně menší. První tiskárna nás v tomto ohledu mile překvapila, což se nám zalíbilo a začali jsme tomuto systému plně věřit," dodává Aleš Kozák. 

Klíčová fakta:

L15169
• Mimořádně rychlý tisk a skenování: 25 str./min černobíle i barevně
• Mimořádně nízké náklady na tisk jedné strany: Inkoustový tankový systém pro úsporný tisk
• Snadno použitelná přední inkoustová nádržka: Bezproblémové a čisté doplňování inkoustu z vylepšených lahviček
• Mobilní tisk a připojení: Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Ethernet a bezplatné aplikace pro mobilní tisk
• Určeno k podnikání: Multifunkční tiskárna A3+, 2 přední zásobníky A3 na 250 listů, automatický podavač dokumentů A3 na 50 listů

L3050
• Inkoust až na dva roky: Tisk až 13 000 stran černobíle a 6 500 stran barevně
• Mimořádně úsporný tisk: Ušetříte až 90 % nákladů na tisk
• Tisk bez inkoustových kazet: Systém snadno doplnitelných inkoustových nádržek
• Wi-Fi a aplikace: Tisk z mobilních zařízení
• Zařízení 3 v 1: Tisk, kopírování, skenování a tisk fotografií bez okrajů
 

​Institut pro památky a kulturu

Institut pro památky a kulturu, o.p.s. je prospěšná společnost, nezisková organizace, která vznikla v roce 2007. Cílem je přinášet osvětu v oblasti péče o kulturní dědictví a památky v České republice, a to prostřednictvím krátkodobých a dlouhodobých projektů. Do těchto projektů se řadí časopis PROPAMÁTKY, monitoring veřejných sbírek, financování památek či pravidelné konference, které putují po celé ČR a uskutečňují se tematicky v různých historických budovách. Organizace je navíc sociálním podnikem, který dává pracovní příležitost lidem s handicapem.