V Národním muzeu se promítají dějiny za pomoci projektorů Epson

Ničím nezkreslený pohled na dějiny díky projektorům Epson.

V Národním muzeu se promítají dějiny za pomoci projektorů Epson

Už dávno neplatí, že do Národního muzea, které je největším muzeem České republiky, patří jen archivní a historické kousky. Zářným příkladem jsou projektory od Epsonu. Návštěvníci se zde s nimi setkají nikoli jako s exponáty, ale jako s nepostradatelnými pomocníky na výroční Česko – slovenské výstavě.

Rozhodla flexibilita i výkon

Techniku značky Epson využívají v Národním muzeu již mnoho let. Výkonný projektor Epson EB-Z10005U s jasem 10 000 lumenů, který je umístěn v největším sále Nové budovy Národního muzea – bývalé Sněmovně lidu Federálního shromáždění, promítá obraz na plátno o velikosti 10 x 6 metrů ze vzdálenosti úctyhodných 30 metrů. V rámci stoletého výročí založení Československa zde s pomocí Slovenského národného múzea připravili projekt „Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava“. Výstava mapuje klíčové okamžiky obou států, a právě k tomu účelu bylo zapotřebí špičkové techniky. Její součástí jsou totiž i audiovizuální a interaktivní dokumenty.

„Příprava výstavy probíhala v náročných podmínkách dostavby Historické budovy Národního muzea. Za pochodu jsme museli řešit mnoho problémů. Třeba přizpůsobit projekt aktuálnímu stavu rekonstruovaných interiérů. Proto byla část techniky objednávána doslova na poslední chvíli,“ popisuje situaci realizace Ing. Pavel Kraus, vedoucí IT oddělení Národního muzea. „Skladové zásoby dodavatelů v ČR, a dokonce i v Evropě, se ukázaly jako nedostatečné. Jen díky mimořádně iniciativnímu přístupu tuzemského zastoupení společnosti Epson se podařilo požadované vybavení dodat přímo z výroby a včas pro úspěšné slavnostní otevření výstavy a celé Historické budovy,“ shrnuje Kraus důvod výběru.

Pro promítání na ultrakrátkou vzdálenost je nasazeno 8 kusů projektoru Epson EB-700U. Ty slouží k projekci sestříhaných videí nebo fotografií se stylizovaným šumem a vinětou, evokující atmosféru daného tématu. Na velkoplošné projekce dvou rozměrných pláten je využíváno čtyř kusů Epson EB-L1300U, který má výborné dálkové ovládání, dokonce s možností podsvícení tlačítek, což je ve světelně tlumených podmínkách výstavy velkou výhodou.  Tento model je používán se speciálními „L“ Ultra Short Throw objektivy Epson Lens-ELPLX01U.

Náročné podmínky bez kompromisu

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava probíhá od 28. 10. 2018 do 30. 6. 2019 a je rozdělena dle témat na samostatné kóje (pokoje), s neřízeným volným průchodem návštěvníků.  Ačkoli samotné projektory jsou v provozu 8 až 12 hodin denně, nebyl zatím nutný zásah servisních techniků. „Jednotlivá zařízení jsou navíc často zabudovávána do těsných prostor s omezenými možnostmi ventilace. Projektory jsou pak provozovány v teplotním režimu, jehož parametry se blíží maximálním hodnotám, povoleným výrobcem. Jakékoli marketingové „nafouknutí“ specifikací oproti skutečně dosahovaným parametrům by se v praxi velmi rychle projevilo selháním výrobku,“ hodnotí Kraus.

Jednotlivé modely Epson projektorů disponují např. dálkovým (mobilním) ovládáním s podsvícenými tlačítky, korekcí obrazu funkcí Quick corners, vodorovným posuvem objektivu Lens Shift pro řešení drobných nepřesností ve výpočtu během instalace projektoru, nadstandartním dosahem ovladačů či jednoduchým a flexibilním rozebráním bez použití nářadí.

Jak sám Kraus řekl, zásadní výhodu pro návštěvníky vidí v poskytovaném reprodukovaném obrazu, který je na špičkové úrovni, což návštěvníci ocení především na velkoplošných projekcích.