PRŮKOPNICKÁ CESTA SPOLEČNOSTI EPSON K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ELEKTRICKÉ ENERGIE

Přechod výroby na 100% využití energie z obnovitelných zdrojů energie je velká výzva. Ale je to možné. Společnost Epson se vydala na cestu vstříc výrobě z obnovitelných zdrojů, kterou mohou následovat i ostatní.

PRŮKOPNICKÁ CESTA SPOLEČNOSTI EPSON K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ELEKTRICKÉ ENERGIE

Jak mohou výrobci přejít na 100% obnovitelné zdroje elektrické energie

Podle Mezinárodní agentury pro energii¹ stojí za spotřebou přibližně třetiny světové spotřeby energie výrobní a další průmysloví uživatelé. Hlavním prvkem je elektřina. Pokud by veškerá energie spotřebovávaná v továrnách a průmyslových závodech pocházela z obnovitelných zdrojů, významně by to přispělo k řešení klimatických změn.

Je to náročný cíl, ale společnosti se k němu stále více hlásí. Například k iniciativěa RE100 se připojilo již více než 400 korporací, které se zavázaly ke 100% využívání obnovitelné elektrické energie ve svých provozech. Způsob, jakým tohoto cíle dosáhnou, bude záviset na mnoha faktorech, včetně toho, co vyrábějí a kde.

Na rozdíl od využívání energie vyrobené ve vzdálených zemích má využívání bohatých obnovitelných zdrojů v konkrétním regionu mnoho výhod, například zvýšení energetické soběstačnosti a vytváření nových pracovních míst.“

Junichi Watanabe, Managing Executive Officer / General Administrative Manager, divize plánování výroby, Seiko Epson Corporation

Přechod na obnovitelnou elektrickou energii

„Na přechod na obnovitelné zdroje energie budou nejlépe připraveny organizace s nižšími nároky na spotřebu elektrické energie a stabilními financemi. Společnosti s vysokou spotřebou elektrické energie, jako jsou pece pro výrobu skla, tavení nebo jiné velkokapacitní továrny s vysokými náklady na vytápění, a rozlehlé společnosti, – jako jsou sklady a montážní linky,– mohou mít větší potíže,“ říká Paul Holdredge, ředitel pro průmyslové podniky a přepravu z poradenské firmy Business for Social Responsibility (BSR).
Vyhlídka na přechod na obnovitelnou elektrickou energii se díky nedávnému dramatickému snížení nákladů výrazně zjednodušila. Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) byla cena solární fotovoltaické energie v roce 2010 obvykle o 710 % vyšší než nejlevnější fosilní palivo, ale v roce 2022 již byla o 29 % levnější2. Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii v současné době elektřina představuje přibližně 20 % konečné spotřeby energie ve výrobě a očekává se, že se bude pouze zvyšovat.

Cena solární fotovoltaické energie

Diagram showing that in 2010, the price of renewable energy sources were 710% higher than fossil fuels. Diagram showing that in 2023, the price of renewable energy sources were 29% lower than fossil fuels.

Výzva pro výrobu

Není to však jen nízká cena obnovitelné energie, která určuje schopnost výrobce přejít na 100% obnovitelnou energii. Přechod na plně obnovitelné energie mohou významně zpomalit jak požadovaná počáteční kapitálová investice, tak nevýhoda prvního na trhu, kdy vyšší náklady vynakládají průkopncíci než ti, kteří je při zavádění nových technologií následují. Nemluvě o dostupnosti některých obnovitelných zdrojů v určitých zeměpisných oblastech a skutečnosti, že pro zásobování touto energií musí být vytvořena vhodná infrastruktura, což je něco, co nemůže žádná společnost zvládnout sama.

Ve srovnání s napájením kanceláří vyžaduje výroba obrovské množství elektrické energie. V některých zemích nebo regionech, kde jsou dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů omezené, jako je Japonsko, Tchaj-wan a Singapur, je mnohem dražší, než elektřina vyráběná tradičními způsoby. To představuje významnou budoucí nákladovou zátěž pro společnosti, které obnovitelnou elektrickou energii nakupují.

Společnost Epson se snaží popularizovat využívání obnovitelné elektrické energie i navzdory jistotě krátkodobého zvýšení nákladů. Epson podporuje investice do udržitelnosti s cílem obohatit komunity a investovat do budoucích generací a vytvořit sociální hodnotu.

Lokální řešení

Společnosti se musí přizpůsobit místním, národním a globálním okolnostem, ať se nacházejí kdekoli na světě, nebo mají k dispozici jakékoli typy obnovitelné energie. A právě takto si počíná i společnost Seiko Epson se sídlem v Japonsku. Poté, co v roce 2021 přešla na 100% obnovitelnou elektrickou energii pro všechna pracoviště v Japonsku, do konce roku 2023³ dokončila přechod na obnovitelnou elektrickou energii celosvětově ve všech svých závodech.

Tohoto cíle bylo možné dosáhnout díky trvalému plnění cílů dekarbonizace a využívání obnovitelné elektrické energie od roku 2018.

Například v japonské prefektuře Nagano a regionu Tohoku, kde se nachází bohaté vodní zdroje, společnost Seiko Epson využívá vodní elektrárnu.

Podobný přístup společnost zaujímá také mimo Japonsko. Na Filipínách využívá místní geotermální a hydroelektrické zdroje. V Indonésii využívá ještě další obnovitelný zdroj – udržitelnou biomasu.

Jak se společnost Epson přizpůsobila místním podmínkám

Map of Japan with 2 labels reading: 'Tohoku area: Epson taps into local hydropower to power its semiconductor fabrication plant.' 'Nagana Prefecture: Epson utilizes the abundant water sources to create hydoroelectric power.' Map of the phillipines with a label reading: Epson uses local geothermal and hydroelectic sources. Map of Indonesia with a label reading: 'Epson uses biomass power as its renewable source of energy'

„Všude, kde je to možné, využíváme místně vyráběnou energii,“ říká Junichi Watanabe, výkonný ředitel / generální administrativní ředitel, divize plánování výroby, který má na starosti propagaci strategií nákupu společnosti Epson v dodavatelském řetězci, včetně využívání obnovitelné elektrické energie. „Na rozdíl od využívání energie vyrobené ve vzdálených zemích přináší využívání bohatých obnovitelných zdrojů v konkrétním regionu mnoho výhod, například zvýšení energetické soběstačnosti a vytváření nových pracovních míst.“

Kromě nákupu obnovitelné elektřiny společnost Epson spoluvytváří a vyvíjí další zdroje energie prostřednictvím neustávajících nákupů obnovitelné elektrické energie. Ve spolupráci s prefekturou Nagano a japonskou společností Chubu Electric Power Miraiz Company, Inc. začala společnost podporovat vodní elektrárny v prefektuře Nagano. Dvě jsou již v provozu (celkem 5 770 kilowattů) a další má být uvedena do provozu v roce 2024. Očekává se, že do roku 2025 jich bude v provozu celkem pět.

Takové cíle mohou společnosti pomoci odlišit se. „Na základě našeho výzkumu je stanovení krátkodobého cíle 100% využívání obnovitelné elektrické energie příkladem vedoucího postavení a ukazatelem neotřelého přístupu. Některé společnosti mají také plány přechod v delších časových obdobích,“ uvedl Holdredge.

Společnosti by měly zvážit následující praktické metody:

Pokud jde o systémy solární výroby energie, závody společnosti Epson se na základě individuálních okolností v každé zemi nebo regionu také rozhodují, zda realizovat vlastní investice nebo uzavřít smlouvu o nákupu elektřiny (PPA). Řešení se jednotlivých společností liší. Většina výrobců však pravděpodobně zvolí kombinaci těchto možností, která jim pomůže dosáhnout cílů v oblasti obnovitelné elektrické energie.

Průměrný cílový rok dosažení 100 % obnovitelných zdrojů mezi globálními výrobními společnostmi RE100 je rok 2050.

Navíc si řada výrobců, jako je společnost Epson, uvědomuje, že jejich nepřímé emise skleníkových plynů z celého hodnotového řetězce (rozsah 3) jsou mnohem vyšší, než emise skleníkových plynů z jejich vlastní spotřeby elektřiny (rozsah 2). Snížení odvětvových emisí rozsahu 2 s využitím obnovitelné energie,– což může sektor provádět nezávisle, by na společnost pravděpodobně mělo mnohem větší dopad. Klíčem ke společné prosperitě s dodavateli a udržitelné společnosti je včasné stanovení cílů a prokázání postoje společnosti k řešení klimatických změn.

„Velké společnosti mohou navrácené investice znovu investovat do obnovitelných zdrojů. U menších společností to může platit také, ale záleží na geografické oblasti. Vládní pobídky mohou urychlit přechod pouze tehdy, když je velmi potřebný, “ sdělila Christy Slay, Chief Executive Officer of The Sustainability Consortium

„Společnost Epson si dokázala ve svém oboru udržet náskok a je příkladem nejen pro Japonsko, ale i pro svět.“

Christy Slay, výkonná ředitelka neziskové organizace The Sustainability Consortium.

Budoucnost ekologičtější výroby

Řešení klimatických změn je pro lidstvo vellkým přínosem, ale pro výrobní společnosti a jejich akcionáře by měl ten nejlepší přístup také přinášet obchodní zisk.

Spotřebitelé a investoři stále častěji volí společnosti kladoucí důraz na ekologii, což je nezbytná součást dlouhodobého postavení na trhu. Intenzivnější využívání obnovitelných zdrojů a větší vlastní výroba mohou navíc zvýšit odolnost společnosti vůči změnám ceny elektrické energie na otevřeném trhu.

„Dosáhnout 100% obnovitelných zdrojů je náročné, ale snaha o co největší přiblížení tomuto milníku by měla být v tuto chvíli hlavním cílem každé společnosti“, říká Slay.

Další informace o udržitelnosti ve společnosti Epson